A paleolit étrend nem egy fogyókúrás diéta, ennek megfelelően nem az éhezésről szól! Persze megvan az a szerencsés tulajdonsága, hogy segítségével megszabadulhatunk a felesleges kilóktól is. Ez az étrend gyakorlatilag visszatérés ahhoz a számunkra legegészségesebb táplálkozási formához, amihez az ember évmilliókon keresztül alkalmazkodott.
Mi, akik a paleo szerint étkezünk, fogyasztunk szinte mindent, amit már az ősember is ehetett, illetve amit a ma élő természeti népek étrendjében is megtalálhatunk, vagyis:
Mi az, amit eszünk?
- zöldségek
- tojás
- jó minőségű zsírok
- húsok
- hal
- gyümölcsök
- magvak
A felsorolt ételek mennyisége a napi étrendben nagyjából a felsorolás sorrendjében csökken, de mindenki maga tapasztalja ki a számára legmegfelelőbb összeállítást, amitől a legjobban érzi magát. A magvakkal, a magokból és lisztjeikből készült kenyerekkel, süteményekkel hosszú távon mértékkel bánjunk, ennek okairól és mikéntjéről itt olvashattok.
A földművelés elterjedése és a mai nyugati táplálkozás kialakulása több olyan élelmiszercsoportot is behozott az ember étrendjébe, aminek rendszeressé váló fogyasztása úgy tűnik, elsődleges szerepet játszik a civilizációs betegségek kialakulásában. Ezek fogyasztását igyekszünk elkerülni, így:
Mi az, amit NEM eszünk?
- gabonafélék
- tejtermékek
- hüvelyesek
- finomított szénhidrátok
- margarin, étolaj
- mesterséges adalékanyagok
A miértekről itt olvashattok.
Vannak úgynevezett kompromisszumos ételek, amelyek fogyasztása segítheti az átállást, de sokan később sem hagyják el, ilyen többek között a zab, az érett paradicsom vagy a kemény sajtok. A paleo nem tilt, csak ajánl, mindenki maga dönti el, hogy mi az amit megenged magának, mi az amit nem. Számomra eleinte például könnyebb volt a “drasztikus” megoldás, szeretem az éles határokat. Később finomodott ez a dolog, már nem esem kétségbe, ha néha bűnözök. Most már viszont elég rég óta csinálom ahhoz, hogy tudjam: nem éri meg visszaesni, és őszintén szólva már nincs is akkor kísértés.
Ha elhatároztad, hogy változtatsz, Te döntsd el, hogy neked melyik az elfogadhatóbb út.
Szia,
akkor mi a helyzet,ha pont a zsírtól vagyok ki (hasmenés, fejfájás), és a tejtermékek nem evése miatt pedig izomgörcsök törnek rám?
Ez esetben mit ajánlasz?
Köszi 🙂 Csilla
Szia!
Az a tapasztalat, hogy a zsír sokszor addig jelent csak problémát, amíg mellette gabonát, burgonyát, egyéb gyorsan felszívódó szénhidrátot is fogyasztunk. Ha mindezeket elhagyod, valószínűleg nem lesz gondod a JÓ MINŐSÉGŰ, NEM HIDROGÉNEZETT zsírokkal, tegyél egy próbát! Először a könnyebbekkel kezdj, sütés nélül például az olívaolaj is jó választás, sütéshez-főzéshez pedig elsősorban kókuszzsír, kacsa- és libazsír. Az izomgörcsökre pedig a helyedben a magnéziumot próbálnám ki, de nem a patikában tömegével kapható hasznosulásra szinte képtelen magnéziumpótlókat. Hogy mit és hogyan, arról bővebben itt olvashatsz nálam.
Üdv:
Niki
Nekem a zöldség és gyümölcs is problémát okoz? Ilyenkor mi a helyzet?
Kedves Andrea! Mit értesz az alatt, hogy problémát okoz? Illetve melyik zöldség és gyümölcs?
Paleo étrendet szeretném kipróbálni! Olvasatra nagyon érdekes és életmód változással elérhető.Várom a további infókat!!!