Lehet gazdaságosan paleózni? És különleges, nehezen beszerezhető alapanyagok nélkül? Elsősorban magamnak, de szűkebb és tágabb környezetemnek is szerettem volna bebizonyítani, hogy mindkét kérdésre igen a válasz. Nem csak elméletben, hanem gyakorlatban is. A terv az, hogy két héten keresztül minden nap magam készítem el a napi elemózsiánkat, csupa hagyományos alapanyagból. A menü lehetőség szerint változatos, gazdaságos és bőséges. Ja, és természetesen paleo. 🙂 Nem az a cél, hogy két hét éhezés alatt bemutassam, lám, milyen olcsón meg lehet ezt úszni, ezért az a megállapodás, hogy ha éhesek vagyunk, eszünk. És mindent számolunk az utolsó forintig. Mindent.
Hétfőtől kezdve két héten keresztül minden nap bemutatom Nektek az egész napi menünket. Hogy mit tesztelünk? Két dolgot: az egyik, hogy megoldható-e kompromisszumok és speciális alapanyagok nélkül a paleo étkezés, a másik, hogy vajon mennyiből lehet mindezt kihozni? A recepteknél szerepelni fog az alapanyagok pontos beszerzési ára, és a bejegyzések végén láthatjátok majd a napi költségvetést, illetve az egy főre jutó költséget (a teszt 2015 decemberében készült, az árak ezt tükrözik).
Mik a szabályok?
- Minden ételhez hagyományos, könnyen beszerezhető alapanyagokat használok. Kivételnek tűnhet két dolog: az egyik a kókuszzsír, ami szinte már bárhol, bármelyik nagy áruházban beszerezhető. Ha idegenkedsz tőle, helyettesítsd bármilyen más zsírral (leginkább a kacsa- és a libazsír ajánlott). Édesítéshez stevia port, gyümölcsöt és nyersen néha mézet használok. Igazán paleo az lenne, ha nem is édesítenénk semmit, ez is egy opció persze. 🙂 A stevia mellékíze gyümölcs vagy méz mellett minimálisra csökken, ugyanakkor egy árkategóriában mozog a cukorral, és emellett egészséges is, ezért szeretem (Figyelem: 20 g belőle 6 kg cukornak felel meg!). Nyírfacukrot (xilit) és eritritet nem használok.
- Ha éhesek vagyunk, eszünk, de csak akkor eszünk, ha éhesek vagyunk.
- Innivalót nem számolok el egyszer sem, de nem is iszunk mást, csak vizet.
- Kókusztej készítése esetén a költséget (kókuszreszelék ára) a tej felhasználásánál számolom el teljes egészében, a visszamaradó reszelék (házi kókuszliszt) használatakor így nem számítok fel semmit.
- A vendégségbe vitt ennivalót nem számítom bele a költségvetésbe, de amit mi eszünk vendégségben, azt belekalkulálom.
Ha van kedved hozzá, tedd próbára a Te konyhádat és költségvetésedet is! 🙂 Mit eszel, milyen alapanyagokkal dolgozol, mennyiből tudod kihozni a napi étkezésedet? Örülök, ha megosztod velem a tapasztalataidat! 🙂
Készen állsz? Vigyázz, kész…
Nagy Paleo konyha teszt – 1. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 2. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 3. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 4. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 5. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 6. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 7. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 8. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 9. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 10. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 11. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 12. nap
Nagy Paleo konyha teszt – 13. nap