A magőrlemények és a maglisztek nem összekeverendők. A maglisztek minimálisra csökkentett zsírtartalommal rendelkeznek, így felhasználásuk során figyelembe kell venni, hogy teljesen másképp viselkednek, mint az őrlemények, jellemzően például sokkal több nedvességet szívnak magukba.
A liszteknek megvan az az előnye, hogy minimális bennük a káros zsírsavak mennyisége, ugyanakkor ennek köszönhetően sokkal magasabb a fitát (antitápanyag) tartalmuk, és mint celluláris szénhidrátok sem feltétlenül szolgálják az egészségünket. Ma már zavarba ejtően sokféle magliszt közül válogathat az ember, de nem szabad átesni a ló túloldalára, a paleo nem a paleo pékárukról szól!
Mind a magvakkal, mind a maglisztekkel óvatosan bánjunk, túlzott fogyasztásuk a paleóban sem egészséges, illetve érdemes elkülöníteni őket a főétkezésektől, a vitaminbeviteltől. Hogy miért, arról itt olvashattok.
Néhány mag és magliszt a teljesség igénye nélkül:
Mandula: kellemesen édeskés ízű, őrleményét előszeretettel használják süteményekbe, kenyerekbe.
Mandulaliszt: nem éreztem olyan nagy különbséget az őrleményhez képest. Azt olvastam, vannak forgalomban olyan mandulalisztek, amelyek nincsenek kellően zsírtalanítva, lehet, hogy pont egy ilyet sikerült beszereznem. Mindenesetre a recepteknél nálam eddig bevált, ha a liszt mennyiségét ugyanannyi őrleménnyel helyettesítettem…
Lenmag: eddig csak kenyerekhez, bucikhoz használtam, olyan „teljes kiőrlésű” ízt ad nekik. Mindig keverem egyéb őrleménnyel vagy liszttel, mert önmagában nekem nem ízlik, nem beszélve hashajtó hatásáról… 🙂 Az őrleményéhez kevés vizet adva remekül kiváltható vele a tojás, ha ez valamiért szükséges, jól összeragasztja a tésztát.
Lenmagliszt: nagyon erősen szívja a nedvességet, őt is csak kenyérfélékhez használtam eddig.
Kókuszreszelék: süteményekbe, kalácsokba szokás használni, „tömeget” ad a tésztának, finom íze van (legalábbis én szeretem).
Kókuszliszt: kétféle kókuszlisztet különböztetek meg, a házi és a bolti verziót (a receptjeimben ha simán kókuszlisztet írok, az a boltit jelenti). A házi verzió a kókusztej készítése során visszamaradó szárazanyag, amit sütőben alacsony lángon kiszárítok, majd aprítógépben finomra őrlök. Ennek a nedvszívó képessége közelebb áll a boltiéhoz, de az sokkal finomabb, tejporszerű anyag (és az íze is ahhoz hasonló, nagyon szeretem). Ez utóbbival óvatosan érdemes bánni, ha túl sok van belőle a tésztában, könnyen fújtós lesz a végeredmény. Az egyik legalacsonyabb szénhidráttartalmú liszt, rostban viszont nagyon gazdag.
Mák: süteményekhez és kenyerekhez is szokás használni. Én eddig sütikbe tettem, gyümölccsel ízesítve fincsi máktölteléket lehet belőle csinálni, kókusszal keverve pedig a klasszikus paleo muffint kapjuk, rengeteg recept van belőle a neten.
Mákliszt: benne van a mák íze, minden pozitív tulajdonságával, a (sütés szempontjából) káros zsírsavak nélkül. Ahhoz, hogy igazi mák hatása legyen a sütiben, kellő mennyiségű „jó zsírt”, pl. kókuszzsírt adjunk hozzá. Ja, és nem ragad a fogad közé! 🙂
Szezámmag: egészben kenyerek, bucik díszítésére szoktam régebben használni (ma már nem nagyon készítek ilyesmit), darálva pedig a tésztába. Mandulával, lenmaggal keverve finom kenyeret, sós ropogóst lehet belőle sütni.
Szezámliszt: sós ételekbe a leggyakrabban ezt a lisztet használom, pl. a zöldséges tócsiba is ezt teszem. Kicsit kesernyés íze miatt azért óvatosan kell bánni vele.
Tökmagliszt: szeretem az ízét. Finom sós kekszet készíthetünk vele tojással, tökmaggal keverve.
Törökmogyoró: mint tudjuk, a földimogyoró nem paleo (hüvelyes!) a törökmogyoró viszont igen. Nem csak egészben, de darálva, tésztába is használható.
Dió: tölteléknek, díszítésnek és darálva tésztába is szuper!
Kesudió: szerintem nagyon finom sósan, pörkölve, illetve előszeretettel készítek belőle kesutejet, kesutejfölt.
Gesztenyeliszt: Szerintem nagyon kellemes ízű liszt, isteni piskótákat, muffinokat, palacsintát lehet vele készíteni. Sajnos arany árban van, néha azért érdemes áldozni rá… 🙂 Általában a paleo száraztésztákba is ezt teszik.
A lehetőségek tárháza ma már tényleg szinte végtelen, de nem lehet elégszer elmondani: a paleo nem a paleo pékárukról szól!
Szia, én azt szeretném megkérdezni így kezdőként, hogy létezik házi zsírtalanítás? Tehát arra gondolok, hogy mákból/szezámmagból tudok otthon csinálni lisztet? Előre is köszi a választ és szuper az oldal 🙂
Kedves Gabi!
Először is elnézést a késői válaszért, azért remélem, még hasznos lesz.
Házilag (szerintem) nem tudsz olyan minőségű lisztet előállítani, mint amilyeneket a boltban kapsz. Ettől függetlenül működhet a dolog, például a kókusztej készítése vagy a máktej készítése során is valami ilyesmi történik. A visszamaradt, kiszárított szárazanyagot különböző tésztákba fel tudod használni. A kókusztej házi készítését ennek a cikknek a végén leírtam, a máktejét pedig itt olvashatod. Mandulatejet még nem készítettem, de valószínűleg ott is működik a dolog (vízzel jó alaposan összeturmixolni, leszűrni, a visszamaradó anyagot kiszárítani), a szezámmagra nem esküszöm meg, de még nem próbáltam.
Örülök, hogy tetszik a blog! 🙂
Üdv:
Niki