10 perces házi kókusztej és kókuszliszt készítése

Sokan nem mernek nekiállni, pedig egyáltalán nem macerás. Csak egyszer kell kipróbálni, hogy rájöjjön az ember lánya, mennyire megéri! 🙂

Már nagyon régóta érik ez a cikk, csak egyszerűen eddig nem jutottam el oda, hogy fázisfotókat készítsek. Higgyétek el, egy körülbelül 1,5×3 négyzetméteres konyhában ez nem is olyan egyszerű a géppel, állvánnyal, lámpával, hogy ne essek el benne, ne kenjem össze, és még használjam is… 🙂 Lényeg a lényeg: elkészült. Ezt a turbó verziót ebben a formában kényszerből fejlesztettem ki, mert nálunk gyakran előfordul, hogy „kókusztej kell, de most”. Hideg vízből készítve nekem nem jött be, forralva meg ugyan szuper zsíros, gazdag, finom tej lesz belőle, csak győzze az ember kivárni, amíg kihűl.

A 10 perc a kókusztej készítésére vonatkozik, a lisztet, ha nem nedvesen kívánjuk felhasználni, ki kell még szárítani, ami sütőben úgy 15-20 perc.

Akkor kezdjünk is neki! 🙂

Hozzávalók:

  • 20 dkg kókuszreszelék (fontos infó a recept végén, olvasd el!)
  • 5 dl forralt víz
  • 7 dl hideg víz
  • 1 db tejforraló edény
  • 1 db, minimum 2 l-es tál
  • 1 db nagy szűrő
  • 1 db, min. 40×40 cm-es gézlap vagy konyharuha
  • turmixgép (végső esetben botmixer is jó lehet, de nem lesz ugyanolyan gazdag, zsíros a tej, így nem a legjobb választás)
  • vízforraló (elhagyható persze, csak úgy picit lassabb lesz)

Lépések:

1. A tejforraló edény aljába beleszórjuk a kókuszreszeléket, és vízforralóban forralt 5 dl vizet öntünk hozzá.

kokusztej2_m

2. Alágyújtunk, és még 1 percig forraljuk.

kokusztej3_m

3. 2 percre állni hagyjuk, majd hozzáöntjük a hideg vizet.

kokusztej6_m

4. Az egészet gyorsan turmixgépbe töltjük, és maximum fokozaton 3 percig járatjuk.

kokusztej8_m

5. Közben a tálra rátesszük a szűrőt…

kokusztej4_m

6. … arra pedig ráborítjuk a gézlapot/konyharuhát.

kokusztej5_m

7. Amikor letelt a 3 perc, beleborítjuk az egészet a gézzel bélelt szűrőbe.

kokusztej9_mini

8. Összefogjuk az anyagot a négy sarkánál és alaposan kicsavarjuk belőle a tejet.

kokusztej10_m

9. A nedves kókuszreszeléket sütőlemezre simítjuk,

kokusztej12_m

10. és hideg sütőbe téve, azt 150 fokra állítva kb. 17-18 perc alatt kiszárítjuk.

kokusztej11_m

Kész! 😀

kokusztej13b_m

Frissítés! Nagyon sok múlik a kókuszreszelék minőségén. Sajnos az eddig használt (a képeken is szereplő) Spar Budget-féle már nem a régi, mert beszállítót váltottak. Az új reszelékük fehérített, fűrészpor-szerű, egyáltalán nem ajánlom. A lényeg, hogy próbáljatok minél nagyobb szemű, nem fehérített reszeléket választani. Olyan minőséget, mint ez volt, még nem találtam, de talán a Kalifa és a Tesco reszelék a legjobb választás. Szárazabbak viszont, így több vizet szívnak magukba, ezért a recept szerinti 20 dkg helyett 10-13 dkg-mal érdemes próbálkozni. Az a lényeg, hogy a forralás közben ne egy sűrű kókuszmassza legyen, tudjon egy kicsit „rotyogni”.

Figyelem! A házi kókuszliszt nem ugyanolyan, mint a boltban vásárolt. A bolti sokkal finomabb, tejporszerű, több nedvességet szív magába.

A kókusztejet hűtőbe téve vastag zsírréteg válik ki a tetején. Ez akár külön is felhasználható, de vissza is lehet olvasztani a tejbe. Kókusztejes turmixokba én mindig beleteszem. 🙂

Tetszett a recept?
Alakítsd ki a saját paleo konyhádat, iratkozz fel a Paleo konyha hírlevelére!
Recepteket, gyakorlati tanácsokat, és érdekes, hasznos elméleti infókat is küldök Neked.

Levélszemetet (spam) nem küldök. A hírlevélre való feliratkozással egyben elfogadod, hogy reklám tartalmú (eDM) levelet is kaphatsz tőlem.
Paleo konyha - Haász Niki
Print Friendly, PDF & Email

46 hozzászólás “10 perces házi kókusztej és kókuszliszt készítése” bejegyzéshez

  1. Szia Niki!

    Milyen állagúnak kell lennie a végeredménynek? Egyszer már megcsináltam és tehéntej/vizes állagú lett, nem krémes, mint a dobozos. Ízre jó volt és finom kakaó készült belőle 🙂 , de nem vagyok biztos az állagban…

    Köszönöm!
    Legyen szép napod 🙂

    1. Kedves Diána!

      Az állaga sajnos nem lesz olyan, mint a bolti verzióé, mivel kicsapódik a tetején a kókuszzsír. Sajnos még nem jöttem rá, hogyan lehetne adalékanyag nélkül homogenizálni. A tehéntej/vizes állag nagyjából stimmel. 🙂 Függ azért attól is, hogy milyen kókuszt találsz hozzá, sajnos a sparos verzió már nem működik olyan jól, mert beszállítót váltottak.

      Szép napot neked is, és kellemes ünnepeket!

      Üdv:
      Niki

      1. Köszönöm a válaszod és utólagos kellemes ünnepeket! Piacon veszem a kókusz reszeléket éa legutóbb sikerült nagyobb szemű reszeléket kapnom. 🙂
        Ki is szárítottam a reszeléket de annyira nem barátkoztam még meg vele…azóta is ott áll a hűtőben. Azt szeretném kérdezni, meddig áll el? Illetve, ha megpróbálok sütni vele, szerinted mennyivel használjak többet a boltinál? Esetleg receptet tudsz hozzá ajánlani, amivel lehet kísérletezni? 🙂

        Köszönöm!

        1. Szia!

          A házi kókuszliszttel nem tudod a kókuszreszeléket kiváltani, csak ha adsz hozzá zsiradékot, meg egy kis nedvességet. Ezért nehéz megmondani, hogy a sima reszelékhez képest mennyivel kellene több vagy kevesebb…
          Az én kedvenc receptjeim a visszamaradó reszelékből a következők
          (linkként szúrtam be őket, klikkelj rájuk):

          paleo mákos pite
          narancsos kókuszkocka
          sütőtökgolyó
          répasüti

          Szép napot! 🙂

          Üdv:
          Niki

          1. Köszönöm! Igen, a reszelék és a liszt más. A házi és bolti kókuszliszt közötti különbségre gondoltam. 🙂

            Köszönöm, a recepteket (én költséges recepteket ismertem és próbálkozáshoz inkább alacsonyabb költségvetést szívlelek 😉 ). Megnézem hogy működik egyik-másik!

  2. Kedves Niki!
    Sajnos túlságosan híg, úgymond vízízűre sikeredett a kókusztejem.

    Forrázás után fél órát áztattam, majd kézi mixert használtam.
    Lehet hogy ez a hiba, de botmixerrel sem lett sokkal jobb.

    Ha a víz mennyiségét csökkentem, az sem segít.

    Lenne tanácsod, mit ronthatok el?
    Köszönöm előre is!
    További jó bloggolást kívánok!
    Üdvözlettel: Robi

    1. Kedves Robi!

      Több dolog is eszembe jutott. Az egyik, hogy az áztatás alatt nem hűlt-e ki nagyon a kókusztej, mert ez probléma lehet, magam is tapasztaltam. Minimum langyos kell legyen, amikor turmixolod, de inkább kicsit melegebb.

      A másik, hogy nem teljesen értem, mit értesz kézi mixer alatt, ha nem a botmixert. Mindenesetre botmixerrel nekem sem működött jól, azt hiszem írtam is. Rendes, erős turmixgép kell hozzá, az tud igazán kipréselni mindent.

      A harmadik, hogy nagyon sok múlik a reszelék minőségén. Sajnos pont most leveleztem a Sparral az ügyben, hogy a jelenlegi S-Budget reszelék meg sem közelíti a régit, ráadásul fehérített is. Kiderült, hogy beszállítót váltottak, már nem is lesz a régi (amit a cikkben ajánlottam). Jelenleg én is keresem a megfelelőt, eddig a legjobbnak a Kalifa tűnik. Más arányokkal működik viszont. Nem emlékszem pontosan, de talán 100 grammot 4 dl vízzel forraltam, és 3 dl hideg vizet adtam utána hozzá. Még tesztelem. 🙂

      Remélem, tudtam segíteni! Ha megtalálom a következő tuti módszert, meg fogom írni. 😉

      Üdv:
      Niki

  3. Kedves Niki, koszonom a csodalatso kokusz receptet,en is kiprobaltam nagyon izlik.
    Igen kis gond ha hutobe teszed megfagy a kokusz zsir,en ugy szoktam csinalni kisse felmelegitem es a zsirbol beleteszek kis darbkat. nagyon remelm ez nem noveli a vercukor szintem. Udvoletel,szepnapot neked;Kathy

    1. Szia!

      Örülök, hogy ízlik! 🙂 Ne aggódj, nem fogja komolyabban befolyásolni a vércukor szintedet a kókuszzsír. Én is gyakran visszamelegítem, de turmixokba nem is szükséges melegíteni.

      Szép napot! 🙂

      Üdv:
      Niki

  4. Szia..miert nem vegatej készitővel csinálsz tejet?abbol 30-40gmm kokuszreszelékböl lesz 1 liter tejed..én azt használok.mindenféle magbol csináltam..

    1. Szia!
      Nagyon drágállom, és már nemigen férne el a konyhámban… 🙂 Nem zárkózom el tőle, de eddig egyáltalán nem éreztem szükségét. Most ahogy számolgattam, sok év kellene, hogy behozza az árát (én csak kókuszból csinálom), nekem nem éri meg. Ettől függetlenül nagyon jó dolognak tartom, biztos vagyok benne, hogy sokan nagy hasznát veszik. 😉
      Üdv: Niki

  5. Szia!

    Köszönöm a receptet, a szemem majd’kiugrott örömömben! Végre egy olcsó kókusztej-lehetőség! :))
    (Eddig a cocomas kókuszkrém 2dl-t hígítottam 6 dl kókusztejjé, mely így 400 ft-ba jött ki.)
    Most lettem kész az általad szemléltetett házi változattal, 130g (maradék) reszelékből 7dl tej lett, a szárazanyag épp a sütőben szárad, miközben gondterhelt arccal forgatom az összekókuszozott konyharuhát. Egyébként én – kissé barbár módon – egyszerűen a forralós fazékban „kezeltem apróra” egy botmixerrel a kókuszoldatot, úgy tűnik, így is működik… minél kevesebb mosogatnivaló, annál jobb! 😛

    Már csak azt kéne kitalálnom, mit csinálok a hátramaradt kókuszporral…

    Hálás köszönettel még 1x a receptért! Máris boldog a napom! ^^

    1. Kedves Ákos!

      Köszönöm, hogy megosztottad velem a sikerélményed, az én napom is szebb lett! 🙂
      Botmixerrel is készítettem már, de szerintem turmixgéppel jobb, tartalmasabb a végeredmény, egyszer próbáld ki úgy is!

      Üdv:
      Niki

  6. Szia!
    Azt szeretném megkérdezni, hogy ez a kókusztej inkább olyan lesz mint a boltban kapható konzerv kókusztej (kb 20% zsírtartalom) vagy inkább mint a kókuszital pl. Alpro.
    Mert én sok helyen olvastam hogy a kókusztej használható a tej helyett, de nekem nagyon zsíros volt ha pl. kakaót készítettem vele. Meg sem tudtam inni egy pohárral, és fél napig fájt a hasam tőle… Vagy lehet hogy ilyenkor mindenki a dobozos kókuszital néven futó dolgokra gondol? Olyat is próbáltam, kicsit dobozíze volt, de legalább iható. Ha ilyesmi lesz ebből a receptből is, szívesen kipróbálnám.
    Igazából valami olyanra vágynék aminek igazi tehéntejíze van, de ahogy elnézem, ez reménytelen, de ha esetleg van erre is tipped, megköszönném! 🙂
    Köszönöm!

    1. Szia!

      A kérdés jó. 🙂 A zsírtartalma vetekszik a konzerves verzióval, de amikor kihűl, ez nem homogén, a zsír kiül a tetejére. Így tulajdonképpen befolyásolni is tudod utólag a zsírosságát, egyszerűen lekanalazod róla. Amúgy ez érdekes, mert így magában én sem bírom meginni a kókusztejet, a férjem viszont simán. Gondolom attól függ, ki hogyan tudja ezt a fajta zsírt feldolgozni.
      Igazi tehéntej íze valószínűleg csak az igazi tehéntejnek van. 😉 Próbáld meg esetleg a totu- vagy kesutejet!

      Üdv:
      Niki

  7. Puszi neked!

    Dietas recepteket kernek,ha lehet ne, vagy van az Oldalodon es merre!

    Üdv Laszlo

  8. Szia!
    Neked meddig all el a kokuszliszt? Nekem egy het mulva peneszes volt mar. Befottesuvegbe tettem.
    Koszi

    1. Szia!

      Nem lehetséges, hogy nem lett rendesen kiszárítva? Esetleg az üveg nem volt teljesen száraz, amikor beletetted? Nekem hónapokig eláll (műanyag dobozba szoktam tenni) minden gond nélkül.

      Üdv:
      Niki

  9. Kedves Niki!

    Hol szerzel be ekkora gézlapot?
    Mindig újat használsz, vagy elmosod?
    Ha igen, hogy? Milyen mosószerrel?

    Köszi: Júlia

    1. Kedves Júlia!

      Patikában potom áron kapsz nagy gézlapot, az tökéletes hozzá. 🙂
      Én csak erre használom ezt a gézlapot, így használat után mindössze forró víz alatt alaposan kiöblítem, kicsavarom, megszárítom. Ha szegettet kapsz, akár mosógépben is kimoshatod (mondom ezt úgy, hogy mosódióval és ecettel mosok). Olyan már előfordult, hogy mosogatószerrel mostam át, de utána jó alaposan ki kell öblíteni. Előnyben a természetes alapú mosogatók, pl. folyékony mosódió.

      Sok sikert hozzá! 🙂

      Üdv:
      Niki

  10. Szuper recept tényleg 10 perc! …annyi hogy én krumplinyomón tolom át a cuccot és szerintem úgy még gyorsabb! Köszönöm!

  11. Szia! Nagyon szuper a recepted, már én is próbáltam. Viszont a zsírréteg felhasználására van valami javaslatod? Nem tudom, ugyanúgy lehet vele sütni, főzni, mint a kókuszzsírral, vagy inkább a tejszínre hajaz? Köszi

    1. Szia!

      Se nem tejszín, se nem zsír, valahol a kettő között… 🙂 Mivel benne van a kókusz édes íze, inkább édességekbe, esetleg kávéba használnám. Mivel nem csak zsíros, hanem vizes is, sütésre kevésbé, párolásra inkább alkalmas. Én nagyon ritkán választom el a tejtől, általában együtt használom vele.

      Üdv:
      Niki

  12. Szia, ez nagyon tetszik 🙂 – ki fogom próbálni!
    Annyit szeretnék kérdezni, hogy ez hűtőben meddig tartható el?

  13. Wow! Vesz a franc többet bolti kókusztejet 🙂 Egy technikai kérdés: egy multifunkciós aprítóm van, az is összevágja a cuccot?

  14. Szia Niki!
    Én arra lennék kíváncsi, ha tudsz ebben segíteni, hogy a házi kókusztej mennyi kalóriát tartalmaz?

  15. Hát ez remek!! Tényleg 10 perc, naggggyon finom s még olcsó is! 🙂 Köszönöm a receptet!

  16. Szia csak egy ötlet nem tudom mi a véleményed róla,próbáltad esetleg a kiszárított kókuszt kávédarálón ledarálni,hogy jobban lisztes legyen az állaga?szép napot üdv Anikó

    1. Szia! 🙂 Köszönöm az ötletet, próbáltam már aprítóban (kávédarálóm nincs). Finomabbra lehet őrölni, de mindig van egy fura érzésem, hogy a por bemegy az aprító résein, és esetleg kárt tesz benne… 🙂 Olyan őrült nagy hasznát pedig nem láttam, mert olyan finom állagú nem lesz tőle, mint a bolti. Üdv: Niki

  17. Szia! Mennyi kókusztej lesz ebből a mennyiségből? Az az egy bögre ami a képen is látható?
    Köszi: Reni

    1. Szia!
      Jogos a kérdés. 🙂 Nem csak az a pohárnyi, ebből körülbelül 1 liter kókusztej lesz.
      Üdv:
      Niki

Vélemény, hozzászólás?

Az e-mail címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük

*

Ez az oldal az Akismet szolgáltatást használja a spam csökkentésére. Ismerje meg a hozzászólás adatainak feldolgozását .